Anastasija Kuźmina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anastazja Kuzmina)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anastasija Kuźmina
Anastasija Kuźmina
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1984
Tiumeń
Klub VSC Dukla Bańska Bystrzyca
Wzrost 180 cm
Waga 70 kg
Reprezentacja  Rosja
 Słowacja (od 2008)
Debiut w PŚ 7 stycznia 2006 Oberhof
sprint - 63 miejsce
Pierwsze punkty w PŚ 29 listopada 2006 Östersund
bieg ind. - 13 miejsce
Pierwsze podium w PŚ 22 lutego 2009 Pjongczang
bieg masowy - 2 miejsce
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 13 lutego 2010 Whistler
sprint
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Słowacja
Igrzyska olimpijskie
Złoto
Vancouver 2010 sprint
Złoto
Soczi 2014 sprint
Złoto
Pjongczang 2018 b.masowy
Srebro
Vancouver 2010 b.pościgowy
Srebro
Pjongczang 2018 b.pościgowy
Srebro
Pjongczang 2018 b.indywidualny
Mistrzostwa świata
Srebro
Pjongczang 2009 b.masowy
Brąz
Chanty-Mansyjsk 2011 sprint
Mistrzostwa Europy
Złoto
Ufa 2009 sprint
Złoto
Ufa 2009 b.pościgowy
Letnie mistrzostwa świata
Brąz
Oberhof 2009 szt.mieszana
Brąz
Nové Město 2011 szt.mieszana
Puchar świata
FIS Crystal Globe.svg 2. miejsce
2017/2018
Puchar świata (Sprint)
FIS Crystal Globe.svg Mała kryształowa kula
2017/2018
Puchar świata (Bieg pościgowy)
FIS Crystal Globe.svg Mała kryształowa kula
2017/2018
Puchar Świata (bieg indywidualny)
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
2013/2014
Puchar Świata (bieg masowy)
FIS Crystal Globe.svg 2. miejsce
2013/2014

Anastasija Władimirowna Kuźmina z domu Szypulina; ros. Анастасия Владимировна Кузьмина (ur. 28 sierpnia 1984 w Tiumeni) – rosyjska biathlonistka, od grudnia 2008 roku reprezentująca Słowację. Trzykrotna medalistka mistrzostw świata juniorów (w barwach Rosji). Dwukrotna mistrzyni olimpijska w sprincie z Vancouver z 2010 roku oraz z Soczi z 2014 roku. Poza tym zdobyła srebrny medal w biegu pościgowym w Vancouver. Na mistrzostwach świata zdobyła srebrny medal w 2009 roku w biegu masowym oraz brązowy w 2011 roku w sprincie.

Jej brat Anton Szypulin jest znanym rosyjskim biathlonistą, natomiast mąż – Daniel Kuźmin – to były biegacz narciarski występującym w barwach Izraela oraz jej osobistym trenerem przygotowującym ją do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 w Vancouver[1], ma z nim syna Jelisieja, oraz córkę Oliwię[2]. Mieszka w Bańskiej Bystrzycy. Z zawodu jest policjantką. Została wybrana najlepszym sportowcem 2010 roku na Słowacji[potrzebny przypis].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
1.Gold medal.svg 13 lutego 2010 Kanada Whistler Sprint na 7,5 km 1+0 19:55,6 min - -
2.Silver medal.svg 16 lutego 2010 Kanada Whistler Bieg pościgowy na 10 km 0+1+1+0 30:28,3 min + 12,3 s Niemcy Magdalena Neuner
39. 18 lutego 2010 Kanada Whistler Bieg indywidualny na 15 km 2+1+1+1 45:16,0 min + 4:23,0 min Norwegia Tora Berger
8. 21 lutego 2010 Kanada Whistler Bieg masowy na 12,5 km 1+1+1+0 36:02,9 min + 43,3 s Niemcy Magdalena Neuner
13. 23 lutego 2010 Kanada Whistler Sztafeta 4 x 6 km 1+11 1:13:15,8 h + 3:39,5 min  Rosja
1.Gold medal.svg 9 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint na 7,5 km 0+0 21:06,8 min - -
6. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Bieg pościgowy na 10 km 0+1+0+1 30:29,1 min + 58,4 s Białoruś Darja Domraczawa
27. 14 lutego 2014 Rosja Soczi Bieg indywidualny na 15 km 0+1+0+3 48:14,1 min + 4:54,5 min Białoruś Darja Domraczawa
27. 17 lutego 2014 Rosja Soczi Bieg masowy na 12,5km 0+2+2+1 38:50,3 min + 3:24,7 min Białoruś Darja Domraczawa
6. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta mieszana 0+2 1:11:04,7 h + 1:47,7 min Norwegia Norwegia
13. 10 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint na 7,5 km 2+1 22:00,1 min + 53,9 s Niemcy Laura Dahlmeier
2.Silver medal.svg 12 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Bieg pościgowy na 10 km 0+1+2+1 31:04,7 min + 29,4 s Niemcy Laura Dahlmeier
2.Silver medal.svg 14 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Bieg indywidualny na 15 km 0+1+1+0 41:31,9 min + 24,7 min Szwecja Hanna Öberg
1.Gold medal.svg 17 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Bieg masowy na 12,5km 0+0+0+1 35:23.0 min - -

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejscowość Konkurencje
IN SP PU MS RL RM
2009 Pjongczang
29.
7.
17.
2.
13.
10.
2010 Chanty-Mansyjsk
nd.
nd.
nd.
nd.
nd.
14.
2011 Chanty-Mansyjsk
9.
3.
6.
10.
7.
12.
2012 Ruhpolding
10.
10.
19.
8.
8.
7.
2013 Nové Město na Moravě
4.
17.
14.
15.
8.
7.
2017 Hochfilzen
8.
13.
22.
8.

Szczegółowo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
7. 14 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Sprint na 7,5 km 0+1 22:18,4 min + 1:07,3 min Niemcy Kati Wilhelm
17. 15 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Bieg pościgowy na 10 km 2+0+1+2 35:54,2 min + 1:41,9 min Szwecja Helena Ekholm
29. 18 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Bieg indywidualny na 15 km 1+1+0+2 48:13,1 min + 4:10,0 min Niemcy Kati Wilhelm
10. 19 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Sztafeta mieszana 0+7 1:12:35,5 h + 2:05,5 min  Francja
13. 21 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Sztafeta 4 x 6 km 2+13 1:20:58,4 h + 7:45,5 min  Rosja
2.Silver medal world centered-2.svg 22 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Bieg masowy na 12,5 km 0+0+1+1 34:25,8 min + 7,5 s Rosja Olga Zajcewa
14. 28 marca 2010 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta mieszana 3+15 1:24:54,0 h + 6:36,6 min  Niemcy
12. 3 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta mieszana 1+16 1:19:27,3 h + 5:04,8 min  Norwegia
3.Bronze medal world centered-2.svg 5 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Sprint na 7,5 km 0+1 21:11,2 min + 40,0 s Niemcy Magdalena Neuner
6. 6 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg pościgowy na 10 km 2+1+0+3 33:00,0 min + 2:59,9 min Finlandia Kaisa Mäkäräinen
9. 9 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg indywidualny na 15 km 1+0+2+2 51:44,8 min + 4:36,5 min Szwecja Helena Ekholm
10. 12 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg masowy na 12,5 km 1+0+2+0 37:33,1 min + 44,6 s Niemcy Magdalena Neuner
7. 13 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta 4 x 6 km 1+12 1:17:43,8 h + 4:12,7 min  Niemcy
7. 1 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sztafeta mieszana 0+10 1:14:25,6 h + 1:56,3 min  Norwegia
10. 3 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sprint na 7,5 km 1+1 22:26,8 min + 1:19,8 min Niemcy Magdalena Neuner
19. 4 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Bieg pościgowy na 10 km 1+1+2+1 32:58,8 min + 3:19,2 min Białoruś Darja Domraczawa
10. 7 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Bieg indywidualny na 15 km 1+0+1+1 44:57,8 min + 2:27,8 min Norwegia Tora Berger
8. 10 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 x 6 km 1+6 1:12:44,1 h + 3:11,1 min  Niemcy
8. 11 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Bieg masowy na 12,5 km 1+1+0+1 36:43,5 min + 1:01,9 min Norwegia Tora Berger
7. 7 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sztafeta mieszana 0+8 1:13:37,6 h + 1:32,7 min  Norwegia
17. 9 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sprint na 7,5 km 1+1 22:07,0 min + 1:04,9 min Ukraina Ołena Pidhruszna
14. 10 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Bieg pościgowy na 10 km 0+1+2+1 30:13,7 min + 1:25,3 min Norwegia Tora Berger
4. 13 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Bieg indywidualny na 15 km 0+0+1+1 46:47,5 min + 1:55,0 min Norwegia Tora Berger
8. 15 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sztafeta 4 x 6 km 0+14 1:10:11,3 h + 2:00,3 min  Norwegia
15. 17 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Bieg masowy na 12,5 km 1+2+1+0 37:54,5 min + 2:00,0 min Białoruś Darja Domraczawa

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce IN SP PU MS RL
2004 Haute Maurienne 24 14 6 2
2005 Kontiolahti 5 3 4 1

SM - sztafeta mieszana, IN – bieg indywidualny, SP – sprint, PU – bieg pościgowy, MS – bieg ze startu wspólnego, RL – sztafeta

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2006/2007 61.
2008/2009 30.
2009/2010 20.
2010/2011 9.
2011/2012 10.
2012/2013 7.
2013/2014 6.
2014/2015 nie startowała
2015/2016 nie startowała
2016/2017 40.
2017/2018 2.

Zwycięstwa w zawodach PŚ[edytuj | edytuj kod]

Lp. Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Pudła Czas biegu Przypisy
1. 13 lutego 2010 Kanada Whistler Sprint na 7,5 km 1+0 19:55.6 min IO
2. 10 grudnia 2010 Austria Hochfilzen Sprint na 7,5 km 0+0 25:30.6 min
3. 19 marca 2011 Norwegia Oslo Bieg pościgowy na 10 km 0+2+1+0 34:42.5 min
4. 17 stycznia 2013 Włochy Anterselva Sprint na 7,5 km 0+0 20:28.6 min
5. 22 marca 2014 Norwegia Oslo Bieg pościgowy na 10 km 1+0+1+0 30:29.1 min
6. 23 marca 2014 Norwegia Oslo Bieg masowy na 12,5 km 1+2+1+0 39:44.8 min
7. 09 grudnia 2017 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 10 km 1+0+0+0 34:31.2 min
8. 14 grudnia 2017 Francja Annecy Sprint na 7,5 km 0+0 20:50.6 min
9. 04 stycznia 2018 Niemcy Oberhof Sprint na 7,5 km 1+0 22:23.7 min
10. 06 stycznia 2018 Niemcy Oberhof Bieg pościgowy na 10 km 0+1+1+0 30:49.5 min

Miejsca na podium zawodów PŚ[edytuj | edytuj kod]

Lp. Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Lokata Pudła Czas biegu Strata Zwycięzca
1. 22 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Bieg masowy na 12,5 km 2. 0+0+1+1 34:25.8 min +7.5 s Olga Zajcewa
2. 17 grudnia 2009 Słowenia Pokljuka Bieg indywidualny na 15 km 3. 1+0+0+0 43:31.4 min +27.3 s Helena Jonsson
3. 13 lutego 2010 Kanada Whistler Sprint na 7,5 km 1. 1+0 19:55.6 min
4. 16 lutego 2010 Kanada Whistler Bieg pościgowy na 10 km 2. 0+1+1+0 30:28.3 min + 12.3 s Magdalena Neuner
5. 27 marca 2010 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg masowy na 12,5 km 3. 0+0+0+1 36:43.6 min + 23.6 s Magdalena Neuner
6. 10 grudnia 2010 Austria Hochfilzen Sprint na 7,5 km 1. 0+0 25:30.6 min
7. 18 grudnia 2010 Słowenia Pokljuka Sprint na 7,5 km 2. 0+1 23:16.4 min +11.2 s Magdalena Neuner
8. 21 stycznia 2011 Włochy Anterselva Sprint na 7,5 km 2. 0+1 20:37.2 min +29.1 s Tora Berger
9. 5 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Sprint na 7,5 km 3. 0+1 21:11.2 min +40.0 s Magdalena Neuner
10. 19 marca 2011 Norwegia Oslo Bieg pościgowy na 10 km 1. 0+2+1+0 34:42.5 min
11. 22 stycznia 2012 Włochy Anterselva Bieg masowy na 12,5 km 2. 0+0+0+1 35:28.8 min +25.2 s Darja Domraczawa
12. 17 stycznia 2013 Włochy Anterselva Sprint na 7,5 km 1. 0+0 20:28.6 min
13. 1 marca 2013 Norwegia Oslo Sprint na 7,5 km 3. 1+1 22:02.1 min + 30,9 s Tora Berger
14. 2 marca 2013 Norwegia Oslo Bieg pościgowy na 10 km 3. 1+0+2+1 32:57.3 min + 45,1 s Tora Berger
15. 3 marca 2013 Norwegia Oslo Bieg masowy na 12,5 km 2. 0+2+0+0 37:04.2 min + 5,4 s Tora Berger
16. 9 marca 2013 Rosja Soczi Sprint na 7,5 km 2. 1+0 25:38.9 min + 10,2 s Magdalena Gwizdoń
17. 28 listopada 2013 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 15 km 2. 0+2+0+0 47:57.2 min + 1,2 s Gabriela Soukalová
18. 22 marca 2014 Norwegia Oslo Bieg pościgowy na 10 km 1. 1+0+1+0 30:29.1 min
19. 23 marca 2014 Norwegia Oslo Bieg masowy na 12,5 km 1. 1+2+1+0 39:44.8 min
20. 8 grudnia 2017 Austria Hochfilzen Sprint na 7,5 km 2. 1+0 23:02.3 min + 22,1 s Darja Domraczawa
21. 09 grudnia 2017 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 10 km 1. 1+0+0+0 34:31.2 min
22. 14 grudnia 2017 Francja Annecy Sprint na 7,5 km 1. 0+0 20:59.6 min
23. 16 grudnia 2017 Francja Annecy Bieg pościgowy na 10 km 2. 3+0+0+1 30:23.9 min +14.0 s Laura Dahlmeier
24. 04 stycznia 2018 Niemcy Oberhof Sprint na 7,5 km 1. 1+0 22:23.7 min
25. 06 stycznia 2018 Niemcy Oberhof Bieg pościgowy na 10 km 1. 0+1+1+0 30:49.5 min
26. 21 stycznia 2018 Włochy Anterselva Bieg masowy na 12,5 km 2. 1+1+0+1 40:35.8 min + 11.8 s Daria Domraczewa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tanja Ohlson, Jerry Kokesh: Kuzmina’s Son Wants Three Medals (ang.). International Biathlon Union, 2010-02-14. [dostęp 2010-02-21].
  2. International Biathlon Union / New Daughter for Anastasiya Kuzmina. www3.biathlonworld.com. [dostęp 2015-08-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]