Reprezentacja Polski w biathlonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Reprezentacja Polski w biathlonie
Reprezentacja Polski w biathlonie
Związek Polski Związek Biathlonu
Trener Tobias Torgersen, Mikołaj Panitkin
Skrót FIS POL
Zawodnicy
Najwięcej wygranych zawodów PŚ Tomasz Sikora (5)
Medale
Igrzyska olimpijskie
Silver medal.svg indywidualny: 1 raz
Mistrzostwa świata
Gold medal world centered-2.svg indywidualny: 1 raz
Silver medal world centered-2.svg sztafeta: 1 raz
indywidualny: 4 razy
Bronze medal world centered-2.svg drużyna: 2 razy
sztafeta: 3 razy
indywidualny: 1 raz
Mistrzostwa Europy
Gold medal europe.svg indywidualny: 11 razy
Silver medal europe.svg sztafeta: 4 razy
indywidualny: 5 razy
Bronze medal europe.svg sztafeta: 1 raz
indywidualny: 9 razy

Reprezentacja Polski w biathlonie – grupa biathlonistów reprezentująca Rzeczpospolitą Polską w sportowych imprezach międzynarodowych.

Spis treści

Obecna Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Kadra Seniorów[edytuj | edytuj kod]

Kadra Seniorek[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Data urodzenia Kadra
Agnieszka Cyl 28.02.1984 A
Paulina Bobak 01.10.1984 A
Magdalena Gwizdoń 04.08.1979 A
Monika Hojnisz 27.08.1991 A
Weronika Nowakowska-Ziemniak 07.07.1986 A
Karolina Pitoń 25.02.1987 A
Katarzyna Leja 1990 B
Beata Szymańczak 1989 B
Krystyna Pałka 16.08.1983 A
Patrycja Hojnisz 1987 B
Sylwia Malinowska 1988 B

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Osiągnięcia drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Starty Polek w sztafetach na Igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Skład Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
14[1] 14 lutego 1992 Francja Albertville Sztafeta (3 * 7,5 km) Agata Suszka
Zofia Kiełpińska
Halina Pitoń
1 3 1:24:07.5 +8:11.9  Francja[2]
11[3] 25 lutego 1994 Norwegia Lillehammer Sztafeta (4 * 7,5 km) Anna Stera
Helena Mikołajczyk
Agata Suszka
Halina Pitoń
2 2 1:59:18.1 +11:58.6  Rosja[4]
13[5] 19 lutego 1998 Japonia Nagano Sztafeta (4 * 7,5 km) Agata Suszka
Halina Pitoń
Iwona Daniluk
Anna Stera
0+5 2+10[6] 1:15:45.5 +5:31.9  Niemcy[7]
7[8] 23 lutego 2006 Włochy Cesana San Sicario Sztafeta (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Katarzyna Ponikwia
Magdalena Grzywa
0+4 0+4 1:20:29.3 +4:16.8  Rosja[9]
12[10] 23 lutego 2010 Kanada Whistler Olympic Park Sztafeta (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska
Agnieszka Cyl
0+5 1+7 1:12:54.3 +3:18.8  Rosja[11]

Starty Polek w sztafetach na Mistrzostwach Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Skład Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
11[12] 23 lutego 1991 Finlandia Lahti Sztafeta (3 * 7,5 km) b. d. 0 9 1:37:22.2 +12:27.9  ZSRR[13]
10[14] 21 lutego 1991 Finlandia Lahti Drużyna (15 km) b. d. 02 43 1:10:05.5 +10:56.4  ZSRR[15]
3[16] 9 lutego 1993 Bułgaria Borowec Drużyna (15 km) Zofia Kiełpińska
Krystyna Liberda
Anna Stera
Helena Mikołajczyk
00 04 55:30.4 1:32.3  Francja[17]
13[18] 14 lutego 1993 Bułgaria Borowec Sztafeta (3 * 7,5 km) Zofia Kiełpińska
Krystyna Liberda
Helena Mikołajczyk
Sylwia Szelest
6 2 2:04:07.1 +11:58.5  Czechy[19]
15[20] 19 lutego 1995 Włochy Anterselva Sztafeta (4 * 7,5 km) Agata Suszka
Anna Stera
Halina Pitoń
Halina Nowak
1 3 1:46:14.9 +9:09.9  Niemcy[21]
11[22] 6 lutego 1996 Niemcy Ruhpolding Drużyna (7,5 km) b. d. 10 11 27:15.1 +3:41.5  Niemcy[23]
13[24] 10 lutego 1996 Niemcy Ruhpolding Sztafeta (4 * 7,5 km) Agata Suszka
Anna Stera
Halina Pitoń
Iwona Daniluk
0 2 1:42:39.9 +8:40.1  Niemcy[25]
7[26] 4 lutego 1997 Słowacja Osrblie Drużyna (7,5 km) Halina Guńka
Anna Stera
Halina Pitoń
Agata Suszka
10 12 23:37.5 +1:35.7  Norwegia[27]
14[28] 8 lutego 1997 Słowacja Osrblie Sztafeta (4 * 7,5 km) Agata Suszka
Anna Stera
Halina Pitoń
Halina Guńka
0 1 1:34:43.7 +6:06.8  Niemcy[29]
7[30] 14 lutego 1999 Finlandia Kontiolahti Sztafeta (4 * 7,5 km) Agata Suszka
Anna Stera
Magdalena Gwizdoń
Adrianna Babik
0 0 1:40:08.9 +3:12.9  Niemcy[31]
12[32] 25 lutego 2000 Norwegia Holmenkollen Sztafeta (4 * 7,5 km) Magdalena Gwizdoń
Magdalena Grzywa
Aldona Sobczyk
Iwona Grzywa
0+4 2+6 1:40:25.8 +8:06.0  Rosja[33]
15[34] 10 lutego 2001 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta (4 * 7,5 km) Magdalena Gwizdoń
Beata Kieltyka
Anna Stera-Kustusz
Magdalena Grzywa
0+4 0+11 1:38:33.9 +9:31.1  Rosja[35]
8[36] 12 lutego 2004 Niemcy Oberhof Sztafeta (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Magdalena Grzywa
Magdalena Gwizdoń
Katarzyna Ponikwia
0+2 0+2 1:20:02.3 +3:20.2  Norwegia[37]
12[38] 11 marca 2005 Austria Hochfilzen Sztafeta (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Magdalena Nykiel
Magdalena Gwizdoń
Katarzyna Ponikwia
0+3 1+6 1:16:53.9 +3:09.5  Rosja[39]
10[40] 11 lutego 2007 Włochy Anterselva Sztafeta (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Paulina Bobak
Magdalena Gwizdoń
Katarzyna Ponikwia
0+5 1+4 1:18:49.3 +4:30.2  Niemcy[41]
7[42] 17 lutego 2008 Szwecja Östersund Sztafeta (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Paulina Bobak
Magdalena Gwizdoń
Agnieszka Grzyebk
0+6 0+2 1:12:25.0 +2:15.4  Niemcy[41]
6[43] 21 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Sztafeta (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Grzybek
0+4 4+8 1:16:08.7 +2:55.8  Rosja[44]
9[45] 13 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta (4 * 6 km) Paulina Bobak
Magdalena Gwizdoń
Monika Hojnisz
Agnieszka Cyl
0+4 0+5 1:18:26.6 +4:55.5  Niemcy[46]

Starty Polek w sztafetach w Pucharze Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w „najlepszej 8”:

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Skład Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
3[47] 21 grudnia 2008 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 * 6 km Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Grzybek
0+0 0+5 1:16:29.6 +45.9  Niemcy[48][49]
5[50] 7 stycznia 2009 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 * 6 km Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Grzybek
0+1 3+7 1:20:13.8 +2:15.9  Ukraina[51]
6[52] 14 marca 2009 Kanada Whistler Sztafeta 4 * 6 km Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Grzybek
0+6 0+6 1:15:06.4 +3:16.6  Niemcy[53]
7[54] 6 grudnia 2009 Szwecja Östersund Sztafeta 4 * 6 km Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Grzybek
0+3 2+6 1:14:14.5 +3:22.0  Niemcy[55]
6[56] 13 grudnia 2009 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 * 6 km Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Grzybek
0+5 0+7 1:16:03.1 +2:26.1  Rosja[57]
8[58] 11 grudnia 2010 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 * 6 km Paulina Bobak
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Magdalena Gwizdoń
Agnieszka Cyl
0+0 0+3 1:20:18.9 +3:56.4  Niemcy[59]
7[60] 6 stycznia 2011 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 * 6 km Paulina Bobak
Magdalena Gwizdoń
Monika Hojnisz
Agnieszka Cyl
0+3 1+7 1:21:25.2 +3:32.1  Szwecja[61]
4[62] 11 grudnia 2011 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 * 6 km Krystyna Pałka
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Monika Hojnisz
Agnieszka Cyl
0+3 0+1 1:08:41.5 +1:28.2  Norwegia[63]
8[64] 21 stycznia 2012 Włochy Antholz-Anterselva Sztafeta 4 * 6 km Krystyna Pałka
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Paulina Bobak
Agnieszka Cyl
0+3 1+8 1:19:27.8 +2:21.3  Francja[65]

Starty Polaków w sztafetach na Mistrzostwach Świata[edytuj | edytuj kod]

Starty Polaków w sztafetach w Pucharze Świata[edytuj | edytuj kod]

Starty Polaków w sztafetach na Igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Skład Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
4[66] 15 lutego 1968 Francja Grenoble Sztafeta (4 * 7,5 km) Józef Różak
Andrzej Fiedor
Stanisław Łukaszczyk
Stanisław Szczepaniak
4 rundy karne 2:20:19.6 +7:17.2  ZSRR[67]
7[68] 11 lutego 1972 Japonia Sapporo Sztafeta (4 * 7,5 km) Józef Różak
Józef Stopka
Andrzej Rapacz
Aleksander Klima
4 r. k. 1:58:09.9 +6:25.0  ZSRR[69]
12[70] 13 lutego 1976 Austria Innsbruck Sztafeta (4 * 7,5 km) Jan Szpunar
Andrzej Rapacz
Ludwik Zięba
Wojciech Truchan
9 r. k. 2:11:46.5 +13:51.9  ZSRR[71]
9[72] 16 lutego 1992 Francja Albertville Sztafeta (4 * 7,5 km) Dariusz Kozłowski
Jan Ziemianin
Jan Wojtas
Krzysztof Sosna
0+0 0+0 1:27:56.7 +3:13.2  Niemcy[73]
8[74] 26 lutego 1994 Norwegia Lillehammer Sztafeta (4 * 7,5 km) Tomasz Sikora
Jan Ziemianin
Wiesław Ziemianin
Jan Wojtas
0+0 0+0 1:33:49.3 +3:27.2  Niemcy[75]
5[76] 21 lutego 1988 Japonia Nagano Sztafeta (4 * 7,5 km) Wiesław Ziemianin
Tomasz Sikora
Jan Ziemianin
Wojciech Kozub
0+2 0+6 1:24:09.8 +2:33.6  Niemcy[77]
9[78] 20 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City Sztafeta (4 * 7,5 km) Wiesław Ziemianin
Wojciech Kozub
Krzysztof Topór
Tomasz Sikora
1+3 0+4 1:27:35.4 +3:53.1  Norwegia[79]
13[80] 21 lutego 2006 Włochy Cesana San Sicario Sztafeta (4 * 7,5 km) Wiesław Ziemianin
Tomasz Sikora
Michał Piecha
Krzysztof Pływaczyk
0+5 2+5 1:26:57.0 5:05.5  Niemcy[81]

Starty Polaków na mistrzostwach świata sztafet mieszanych[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Skład Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
8[82] 20 marca 2005 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta mieszana (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Wiesław Ziemianin
Tomasz Sikora
0+5 0+4 1:14:47.1 +1:23.0  Rosja[83]
8[84] 12 marca 2006 Słowenia Pokljuka Sztafeta mieszana (4 * 6 km) Krystyna Pałka
Wiesław Ziemianin
Magdalena Gwizdoń
Tomasz Sikora
2+7 1+11 1:21:20.1 +4:55.3  Rosja II[85][86]
15[84] 12 marca 2006 Słowenia Pokljuka Sztafeta mieszana (4 * 6 km) Magdalena Nykiel
Grzegorz Bodziana
Katarzyna Ponikwia
Krzysztof Pływaczyk
1+7 1+7 1:23:13.3 +6:48.5  Rosja II[86]
10[87] 8 lutego 2007 Włochy Anterselva Sztafeta mieszana (2 * 6 km + 2 * 7,5 km) Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Krzysztof Pływaczyk
Tomasz Sikora
0+5 0+5 1:23:29.1 +3:24.4  Szwecja[88]
6[89] 12 lutego 2008 Szwecja Östersund Sztafeta mieszana (2 * 6 km + 2 * 7,5 km) Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Krzysztof Pływaczyk
Tomasz Sikora
0+3 1+6 1:14:05.0 +1:44.5  Niemcy[90]
8[91] 19 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Sztafeta mieszana (2 * 6 km + 2 * 7,5 km) Agnieszka Grzybek
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Krzysztof Pływaczyk
Tomasz Sikora
0+4 0+3 1:12:06.2 +1:36.2  Francja[92]

Starty Polaków w sztafecie mieszanej w PŚ[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Skład Strzelanie Czas biegu Strata Zwycięzca
5[93] 2 marca 2008 Korea Południowa Pjongczang Sztafeta mieszana (2 * 6 km + 2 * 7,5 km) Krystyna Pałka
Magdalena Gwizdoń
Krzysztof Pływaczyk
Tomasz Sikora
0+5 1+6 1:13:56.1 +16.8  Norwegia[94]

Miejsca Polek w czołowej „8” w sztafetach na Uniwersjadzie[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polaków w czołowej „8” w sztafetach na Uniwersjadzie[edytuj | edytuj kod]

Osiągnięcia indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polek w czołowej „15” Zimowych Igrzysk Olimpijskich[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polek w czołowej „15” Mistrzostw Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polek w czołowej „15” końcowych klasyfikacji Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Zwycięstwa w konkursach[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polek w czołowej „10” Uniwersjad[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polek w czołowej „10” Mistrzostw Świata Juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polek w czołowej „10” Mistrzostw Europy Juniorów[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polaków w czołowej „15” Zimowych Igrzysk Olimpijskich[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polaków w czołowej „15” Mistrzostw Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polaków w czołowej „15” końcowych klasyfikacji Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Zwycięstwa w konkursach[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polaków w czołowej „10” Uniwersjad[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polaków w czołowej „10” Mistrzostw Świata Juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsca Polaków w czołowej „10” Mistrzostw Europy Juniorów[edytuj | edytuj kod]

Trenerzy reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

(do uzupełnienia)

Mężczyźni:

Trener Od Do
Polska Stanisław Zięba 1957 1980
Polska Aleksander Wierietielny 1987 1998
Ukraina Roman Bondaruk maj 2002 2010
Norwegia Jon Arne Enevoldsen 2010 31 stycznia 2011
Polska Tomasz Sikora 26 stycznia 2011 2011
Polska Adam Kołodziejczyk
+ Polska Andrzej Koziński
+ Ukraina Nikołaj Panitkin
2011
27 kwietnia 2011
2011
2014
2014
2012
Ukraina Nikołaj Panitkin 2014 2015
Polska Adam Kołodziejczyk
+ Polska Tomasz Sikora
2015
27 kwietnia 2015?
22 lutego 2017
kwiecień 2017
Ukraina Nikołaj Panitkin kwiecień 2017

Kobiety:

Trener Od Do
Ukraina Nadija Biełowa 2002 2010
Norwegia Jon Arne Enevoldsen 2010 31 stycznia 2011
Polska Adam Kołodziejczyk
+ Polska Andrzej Koziński
+ Polska Tomasz Sikora
26 stycznia 2011
27 kwietnia 2011
27 kwietnia 2015?
22 lutego 2017
2014
kwiecień 2017
Norwegia Tobias Torgersen 20 kwietnia 2017 kwiecień 2018
Ukraina Nadija Biełowa kwiecień 2018

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  2. w składzie: Corinne Niogret, Veronique Claudel, Anne Briand
  3. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  4. w składzie: Nadieżda Tałanowa, Natalja Sinicyna, Łuiza Noskowa, Anfisa Riezcowa
  5. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  6. Pierwsza liczba oznacza ilość karnych rund, zaś druga oznacza ilość dobieranych naboi
  7. w składzie: Uschi Disl, Martina Zellner, Katrin Apel, Petra Behle
  8. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  9. w składzie: Anna Bogali-Titowiec, Swietłana Iszmuratowa, Olga Zajcewa, Albina Achatowa
  10. Women’s 4x6 km Relay Vancouver 2010 (ang.). 2010-02-23. [dostęp 2012-03-02].
  11. W składzie: Swietłana Slepcowa, Anna Bogalij-Titowiec, Olga Miedwiedcewa, Olga Zajcewa
  12. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  13. w składzie: Jelena Biełowa, Jelena Gołowina, Swietłana Dawydowa
  14. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  15. w składzie: Jelena Biełowa, Jelena Gołowina, Swietłana Paramygina, Swietłana Dawydowa
  16. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  17. w składzie: Nathalie Beausire, Delphyne Heymann, Anne Briand, Corinne Niogret
  18. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  19. w składzie: Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková, Iveta Knížková , Eva Háková
  20. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  21. w składzie:Uschi Disl, Antje Harvey, Simone Greiner-Petter-Memm, Petra Schaaf
  22. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  23. w składzie: Katrin Apel, Simone Greiner-Petter-Memm, Petra Schaaf, Uschi Disl
  24. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  25. w składzie:Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel, Petra Behle
  26. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  27. w składzie:Liv Grete Skjelbreid, Ann-Elen Skjelbreid, Gunn Margit Andreassen, Annette Sikveland
  28. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  29. w składzie: Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel, Petra Behle
  30. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  31. Katrin Apel, Simone Greiner-Petter-Memm, Petra Behle, Uschi Disl
  32. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  33. w składzie: Olga Pyliewa, Swietłana Czernousowa, Galina Kuklewa, Albina Achatowa
  34. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  35. w składzie:Olga Pyliewa, Anna Bogali-Titowiec, Galina Kuklewa, Swietłana Iszmuratowa
  36. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  37. w składzie: Linda Grubben, Gro Marit Istad-Kristiansen, Gunn Margit Andreassen, Liv Grete Poirée
  38. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  39. w składzie: Olga Pyliewa, Swietłana Iszmuratowa, Anna Bogali-Titowiec, Olga Zajcewa
  40. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  41. a b w składzie: Martina Glagow, Andrea Henkel, Magdalena Neuner, Kati Wilhelm
  42. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  43. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  44. w składzie: Swietłana Slepcowa, Anna Bułygina, Olga Miedwiedcewa, Olga Zajcewa
  45. IBU WORLD CHAMPIONSHIPS - Khanty-Mansiysk (RUS) Women 4 x 6 km Relay (ang.). 2011-03-13. [dostęp 2012-03-02].
  46. w składzie: Andrea Henkel, Miriam Gössner, Tina Bachmann, Magdalena Neuner
  47. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  48. W składzie:A. Henkel, S. Hauswald, M. Neuner, K. Hitzer
  49. Najlepszy czas na mecie uzyskały Rosjanki, jednakże zostały zdyskwalifikowane
  50. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  51. W składzie: O. Pidhruszna, Wi. Semerenko, Wa. Semerenko, O. chwostenko
  52. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  53. W składzie: K. Wilhelm, M. Neuner, M. Beck, A. Henkel
  54. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  55. W składzie:M. Beck, A. Henkel, S. Hauswald, K. Wilhelm
  56. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  57. W składzie: S. Slepcowa, A. Bułygina, J. Romanowa, O. Zajcewa
  58. E.ON IBU WORLD CUP BIATHLON 2 - 2010/2011 Women 4x6 km Relay (ang.). [dostęp 2012-03-02].
  59. W składzie: K. Hitzer, M. Neuner, S. Buchholz, A. Henkel
  60. E.ON IBU WORLD CUP BIATHLON 4 - 2010/2011 Women 4x6 km Relay (ang.). [dostęp 2012-03-02].
  61. W składzie: J. Jonsson, A.C. Zidek, A. M. Nilsson, H. Ekholm
  62. E.ON IBU WORLD CUP BIATHLON 2 - 2011/2012 Women 4x6 km Relay (ang.). [dostęp 2012-03-02].
  63. W składzie: F. Horn, E. Ringen, S. Solemdal, T. Berger
  64. E.ON IBU WORLD CUP BIATHLON 6 - 2011/2012 Women 4x6 km Relay (ang.). [dostęp 2012-03-02].
  65. W składzie: M. L. Brunet, S. Boilley, A. Bescond, M. Habert
  66. Sports 123: Biathlon: Men: Olympic Games 1968: 4 x 7.5 km Relay, sports123.com:80 [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-19].
  67. w składzie:Aleksander Tichonow, Nikołaj Puzanow, Wiktor Mamatow, Władimir Gundarcew
  68. Sports 123: Biathlon: Men: Olympic Games 1972: 4 x 7.5 km Relay, sports123.com:80 [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-19].
  69. w składzie: Aleksander Tichonow, Rinat Safin, Iwan Biakow, Wiktor Mamatow
  70. Sports 123: Biathlon: Men: Olympic Games 1976: 4 x 7.5 km Relay, sports123.com:80 [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-19].
  71. w składzie:Aleksander Jelizarow, Iwan Biakow, Nikołaj Krugłow, Aleksander Tichonow
  72. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  73. w składzie:Ricco Gross, Jens Steinigen, Mark Kirchner, Fritz Fischer
  74. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  75. w składzie: Ricco Gross, Frank Luck, Mark Kirchner, Sven Fischer
  76. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  77. w składzie: Ricco Gross, Peter Sendel, Sven Fischer, Frank Luck
  78. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  79. w składzie: Halvard Hanevold, Frode Andresen, Egil Gjelland, Ole Einar Bjørndalen
  80. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  81. w składzie: Ricco Gross, Michael Roesch, Sven Fischer, Michael Greis
  82. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  83. w składzie: Olga Pyliewa, Swietłana Iszmuratowa, Iwan Czerezow, Nikołaj Krugłow
  84. a b Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  85. Każde państwo mogło wystawić po dwie reprezentacje
  86. a b w składzie: Anna Bogali-Titowiec, Siergiej Czepikow, Irina Malgina, Nikołaj Krugłow
  87. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  88. w składzie: Helena Jonsson, Anna Carin Zidek, Björn Ferry, Carl Johan Bergman
  89. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  90. w składzie: Sabrina Buchholz, Magdalena Neuner, Andreas Birnbacher, Michael Greis
  91. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  92. w składzie: Marie Laure Brunet, Sylvie Becaert, Vincent Defrasne, Simon Fourcade
  93. Datacenter, services.biathlonresults.com [dostęp 2017-11-26].
  94. w składzie: Ann Kristin Flatland, Solveig Rogstad, Hans Martin Gjedrem, Alexander Os