Siergiej Ustiugow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siergiej Ustiugow
Siergiej Ustiugow podczas zawodów (20 marca 2013)
Siergiej Ustiugow podczas zawodów (20 marca 2013)
Data i miejsce urodzenia 8 kwietnia 1992
Rosja Mieżdurieczenskij
Debiut w PŚ 19.01.2013, La Clusaz (61. miejsce - 15 km C)
Pierwsze punkty w PŚ 1.02.2013, Krasnaja Polana (4. miejsce - sprint F)
Pierwsze podium w PŚ 15.12.2013, Davos (3. miejsce - sprint F)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 11.01.2014, Nové Město (sprint F)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata
Brąz
Val di Fiemme 2013 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
Złoto
Otepää 2011 Sprint s.klasyczny
Złoto
Erzurum 2012 Sprint s.dowolny
Złoto
Erzurum 2012 10 km s.klasyczny
Złoto
Erzurum 2012 20 km bieg łączony
Złoto
Erzurum 2012 Sztafeta
Srebro
Otepää 2011 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
Złoto
Liberec 2013 15 km s.dowolny
Złoto
Liberec 2013 30 km bieg łączony
Złoto
Val di Fiemme 2014 Sprint s.dowolny
Srebro
Val di Fiemme 2014 15 km s.klasyczny
Puchar Świata (U-23)
FIS Crystal Globe.svg 2. miejsce
2014/2015
Tour de Ski
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2016/2017
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2016
Ski Tour Kanada
Silver medal with cup.svg 2. miejsce
2016

Siergiej Aleksandrowicz Ustiugow (ros. Сергей Александрович Устюгов, ur. 8 kwietnia 1992 w Mieżdurieczenskim) – rosyjski biegacz narciarski, brązowy medalista mistrzostw świata, sześciokrotny medalista mistrzostw świata juniorów oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata młodziezowców.

Kariera[edytuj]

Pierwszy raz na arenie międzynarodowej Siergiej Ustiugow pojawił się 20 listopada 2010 roku w zawodach Pucharu Kontynentalnego w rosyjskiej miejscowości Werszina Tea, gdzie zajął dziesiąte miejsce w sprincie techniką klasyczną. W lutym 2011 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Otepää, gdzie wygrał sprint klasykiem, a wspólnie z kolegami z reprezentacji zajął drugie miejsce w sztafecie. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Erzurum wygrał wszystkie konkurencje: bieg łączony, sprint stylem dowolnym, sztafetę oraz bieg na 10 km techniką klasyczną. W 2013 roku brał udział w mistrzostwach świata młodzieżowców w Libercu, gdzie zdobył kolejne dwa złote medale: w biegu łączonym i na dystansie 15 km stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutował 6 lutego 2011 roku Rybińsku, gdzie był dziesiąty w sztafecie. Pierwsze pucharowe punkty zdobył blisko dwa lata później - 1 lutego 2013 roku w Soczi zajął czwarte miejsce w sprincie techniką dowolną. Kilka tygodni później wystartował na mistrzostwach świata w Val di Fiemme, gdzie wspólnie z Jewgienijem Biełowem, Maksimem Wylegżaninem i Aleksandrem Legkowem zdobył brązowy medal w sztafecie. W swoim jedynym starcie indywidualnym - biegu na 15 km stylem dowolnym zajął 47. pozycję. Na początku sezonu 2013/2014, 15 grudnia 2013 roku w Davos po raz pierwszy stanął na podium zawodów PŚ. W sprincie techniką dowolną zajął tam trzecie miejsce. Niecały miesiąc później, 11 stycznia 2014 roku w Novym Měscie odniósł pierwsze pucharowe zwycięstwo, wygrywając sprint stylem dowolnym.

Osiągnięcia[edytuj]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings with white rims.svg[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
5. 11 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint stylem dowolnym 3:38,39 min +54,09 s Norwegia Ola Vigen Hattestad

Mistrzostwa świata[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
47. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +3:25,8 min Norwegia Petter Northug
3.FIS bronze medal.png 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×10 km[a] 1:41:37,2 h +2,4 s  Norwegia
16. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
28. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 min +2:17,4 min Szwecja Johan Olsson

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
14. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 10 km stylem dowolnym 24:05,2 min +54,2 s Norwegia Sindre Bjørnestad Skar
1.Gold medal with cup.svg 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym 3:22,7 min
8. 30 stycznia 2011 Estonia Otepää 20 km bieg łączony 53:31,1 min +52,4 s Niemcy Markus Weeger
2.Silver medal with cup.svg 31 stycznia 2011 Estonia Otepää bieg sztafetowy 4×5 km[b] 49:10,5 min +2,2 s  Norwegia
1.Gold medal with cup.svg 20 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym
1.Gold medal with cup.svg 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 25:24,7 min
1.Gold medal with cup.svg 24 lutego 2012 Turcja Erzurum 20 km bieg łączony 50:28,8 min
1.Gold medal with cup.svg 26 lutego 2012 Turcja Erzurum bieg sztafetowy 4×5 km[c] 49:10,5 min

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
17. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym Włochy Federico Pellegrino
1.Gold medal with cup.svg 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min
1.Gold medal with cup.svg 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:11:37,1 h
1.Gold medal with cup.svg 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym
2.Silver medal with cup.svg 30 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 38:26,6 min +17,4 s Finlandia Iivo Niskanen

Puchar Świata[edytuj]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj]

Sezon Miejsce
2012/2013 55.
2013/2014 11.
2014/2015 25.
2015/2016 4.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 15 grudnia 2013 Szwajcaria Davos Sprint stylem dowolnym 2:38,7 min +1,0 s 3. Norwegia Anders Gløersen
2. 11 stycznia 2014 Czechy Nové Město na Moravě Sprint stylem dowolnym 2:54,6 min 1.
3. 23 stycznia 2015 Rosja Rybińsk 15 km stylem dowolnym 36:53,4 min +28,8 s 3. Szwajcaria Dario Cologna
4. 24 stycznia 2015 Rosja Rybińsk Sprint stylem dowolnym 2:34,99 min +0,69 s 2. Włochy Federico Pellegrino
5. 10 stycznia 2016 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 91 km 3:47:18,2 h +3:43,8 min 3. Norwegia Martin Johnsrud Sundby
6. 23 stycznia 2016 Czechy Nové Město na Moravě 15 km stylem dowolnym 34:04,9 min +13,0 s 3. Francja Maurice Manificat
7. 14 lutego 2016 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym (start masowy) 31:42,5 min 1.
8. 12 marca 2016 Kanada Ski Tour Kanada 97,4 km 4:06:35,2 h +57,7 s 2. Norwegia Martin Johnsrud Sundby
9. 11 grudnia 2016 Szwajcaria Davos Sprint stylem dowolnym 2:24,65 min 1.
10. 8 stycznia 2017 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 80,5 km 3:24:47,9 h 1.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 1 stycznia 2016 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:43,14 min +0,40 s 2. Włochy Federico Pellegrino
2. 5 stycznia 2016 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski Sprint stylem klasycznym 2:25,21 min +1,03 s 2. Norwegia Emil Iversen
3. 1 marca 2016 Kanada Gatineau Ski Tour Kanada Sprint stylem dowolnym 3:09,36 min 1.
4. 2 marca 2016 Kanada Montreal Ski Tour Kanada 17,5 km stylem klasycznym (start masowy) 45:05,4 min +14,5 s 3. Norwegia Emil Iversen
5. 4 marca 2016 Kanada Québec Ski Tour Kanada Sprint stylem dowolnym 3:36,26 min +0,79 s 3. Francja Baptiste Gros
6. 5 marca 2016 Kanada Québec Ski Tour Kanada 15 km stylem dowolnym 34:31,8 min 1.
7. 9 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada 30 km bieg łączony 1:16:29,7 h +2,8 s 2. Norwegia Martin Johnsrud Sundby
8. 3 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 10 km stylem dowolnym 23:04,9 min +6,8 s 3. Szwecja Calle Halfvarsson
9. 31 grudnia 2016 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 3:00,50 min 1.
10. 1 stycznia 2017 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski 10 km stylem klasycznym (start masowy) 24:50,0 min 1.
11. 3 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 20 km bieg łączony 48:40,4 min 1.
12. 4 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem dowolnym 37:58,5 min 1.
13. 6 stycznia 2017 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 21:47,9 min 1.
14. 7 stycznia 2017 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 40:40,0 min +2,2 s 2. Norwegia Martin Johnsrud Sundby

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj]

stan na 20 stycznia 2017

Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Québec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×15 km) Oberhof 29.12 (4 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Cortina d’Ampezzo – Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 61 4 - - 30 23 - - - 6 29 37 36 95
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4,5 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina d’Ampezzo – Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×15 km) FPŚ punkty
7 32 6 5 - - 3 - - - - - - - - - 1 - 18 - - 18 40 8 - 5 14 11 480
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4,4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
6 - 7 48 61 47 - 39 - - - - - - - - - - 11 3 2 32 - - - 30 5 36 297
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
24 18 28 21 28 - 5 30 7 2 8 4 2 10 4 13 13 3 - 3 13 - 26 10 1 - - 1 3 3 1 9 2 12 32 2 1479
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP C) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - 7 3 56 35 - 1 5 1 1 1 1 1 2 16 1 70 - 961
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Uwagi[edytuj]

  1. Skład drużyny: Jewgienij Biełow, Maksim Wylegżanin, Aleksandr Legkow, Siergiej Ustiugow
  2. Skład drużyny: Gleb Rietiwych, Siergiej Ustiugow, Konstantin Kulejew, Dienis Katajew
  3. Skład drużyny: Artem Małcew, Jermił Wokujew, Dmitrij Rostowcew, Siergiej Ustiugow

Linki zewnętrzne[edytuj]