Tour de Ski 2017/2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w biegach narciarskich – Tour de Ski 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Data 30 grudnia 2017 - 7 stycznia 2018
Miejsce rozpoczęcia Szwajcaria Lenzerheide
Miejsce zakończenia Włochy Val di Fiemme
Organizator FIS
Zwycięzcy
Jersey red.svg Generalna Norwegia Heidi Weng

Szwajcaria Dario Cologna
Jersey black.svg Sprint Norwegia Ingvild Flugstad Østberg

Szwajcaria Dario Cologna
Drużynowa  Norwegia

Tour de Ski 2017/2018 – dwunasta edycja prestiżowej imprezy w biegach narciarskich, która odbywała się w dniach 30 grudnia 2017 - 7 stycznia 2018 na terytorium Szwajcarii, Niemiec i Włoch. Zawody zaliczane były do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obrońcami tytułów z poprzedniej edycji byli: Norweżka Heidi Weng (ponownie triumfowała w Tour de Ski) oraz Rosjanin Siergiej Ustiugow (nie przystąpił do ostatniego etapu).

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość SP F
Lenzerheide
Msc./Pkt
10 km C
Lenzerheide
Msc./Pkt
10 km F
Lenzerheide
Msc./Pkt
10 km F
Oberstdorf
Msc./Pkt
10 km C
Val di Fiemme
Msc./Pkt
9 km F
Val di Fiemme
Msc./Pkt
Czas Tour-Punkty PŚ-punkty
razem
1. Heidi Weng  Norwegia 7/32 p. 2/46 p. 2/46 p. 11/24 p. 1/50 p. 1/50 p. 2:20:56,5 400 648
2. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 9/28 p. 1/50 p. 1/50 p. 1/50 p. 5/37 p. 4/40 p. +48,5 320 575
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 5/37 p. 7/32 p. 3/43 p. 24/7 p. 4/40 p. 3/43 p. +2:23,2 240 442
4. Krista Pärmäkoski  Finlandia 8/30 p. 13/20 p. 4/40 p. 3/43 p. 2/46 p. 7/32 p. +2:57,7 200 411
5. Teresa Stadlober  Austria 51/0 p. 23/8 p. 12/22 p. 7/32 p. 3/43 p. 2/46 p. +3:09,4 180 331
6. Kerttu Niskanen  Finlandia 22/9 p. 4/40 p. 6/34 p. 14/18 p. 6/34 p. 8/30 p. +4:17,0 160 334
7. Anastasija Siedowa  Rosja 65/0 p. 16/15 p. 11/24 p. 9/28 p. 7/32 p. 10/26 p. +4:49,6 144 269
8. Nathalie von Siebenthal  Szwajcaria 23/8 p. 8/30 p. 16/15 p. 4/40 p. 9/28 p. 6/34 p. +4:56,1 128 283
9. Sadie Bjornsen  Stany Zjednoczone 14/18 p. 3/43 p. 5/37 p. 26/5 p. 10/26 p. 16/15 p. +6:15,0 116 260
10. Stefanie Böhler  Niemcy 28/3 p. 9/28 p. 15/16 p. 33/0 p. 19/12 p. 9/28 p. +6:41,1 104 191

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość SP F
Lenzerheide
Msc./Pkt
15 km C
Lenzerheide
Msc./Pkt
15 km F
Lenzerheide
Msc./Pkt
15 km F
Oberstdorf
Msc./Pkt
15 km C
Val di Fiemme
Msc./Pkt
9 km F
Val di Fiemme
Msc./Pkt
Czas Tour-Punkty PŚ-punkty
razem
1. Dario Cologna  Szwajcaria 14/18 p. 1/50 p. 1/50 p. 4/40 p. 4/40 p. 4/40 p. 2:49:29,8 400 638
2. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 35/0 p. 3/43 p. 6/34 p. 8/30 p. 11/24 p. 1/50 p. +1:26,5 320 501
3. Alex Harvey  Kanada 7/32 p. 20/11 p. 4/40 p. 5/37 p. 3/43 p. 6/34 p. +1:30,6 240 437
4. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan 37/0 p. 2/46 p. 5/37 p. 26/5 p. 1/50 p. 12/22 p. +1:41,7 200 360
5. Hans Christer Holund  Norwegia 51/0 p. 6/34 p. 7/32 p. 29/2 p. 8/30 p. 5/37 p. +2:17,8 180 315
6. Aleksandr Bolszunow  Rosja 9/28 p. 4/40 p. 3/43 p. 40/0 p. 5/37 p. 31/0 p. +3:09,7 160 308
7. Jean-Marc Gaillard  Francja 64/0 p. 14/18 p. 13/20 p. 12/22 p. 13/20 p. 8/30 p. +3:16,7 144 254
8. Daniel Richardsson  Szwecja 93/0 p. 18/13 p. 15/16 p. 47/0 p. 6/34 p. 11/24 p. +3:20,8 128 215
9. Aleksiej Czerwotkin  Rosja 57/0 p. 5/37 p. 8/30 p. 42/0 p. 12/22 p. 20/11 p. +3:33,5 116 216
10. Andriej Łarkow  Rosja 16/15 p. 23/8 p. 12/22 p. 61/0 p. 2/46 p. 13/20 p. +3:37,8 104 215

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Dzień Miejsce Konkurencja Początek Liczba uczestników
30 grudnia Szwajcaria Lenzerheide Sprint kobiet s. dowolnym 13:00 CET 71
Sprint mężczyzn s. dowolnym 94
31 grudnia 15 km mężczyzn s. klasycznym 10:30 CET 86
10 km kobiet s. klasycznym 15:00 CET 64
1 stycznia 10 km kobiet s. dowolnym (bieg pościgowy) 11:00 CET 61
15 km mężczyzn s. dowolnym (bieg pościgowy) 13:00 CET 79
3 stycznia Niemcy Oberstdorf Sprint kobiet s. klasycznym[a][1] 14:50 CET
Sprint mężczyzn s. klasycznym[a][1]
4 stycznia 10 km kobiet s. dowolnym (start masowy) 10:15 CET 45
15 km mężczyzn s. dowolnym (start masowy) 11:15 CET 67
6 stycznia Włochy Val di Fiemme 10 km kobiet s. klasycznym (start masowy) 14:15 CET 32
15 km mężczyzn s. klasycznym (start masowy) 15:45 CET 54
7 stycznia 9 km kobiet s. dowolnym (bieg pościgowy) 11:30 CET 32
9 km mężczyzn s. dowolnym (bieg pościgowy) 14:30 CET 43

Czołówki zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 30 grudnia 2017 Szwajcaria Lenzerheide Sprint s. dowolnym Szwajcaria Laurien van der Graaff Stany Zjednoczone Sophie Caldwell Norwegia Maiken Caspersen Falla
2. 31 grudnia 2017 Szwajcaria Lenzerheide 10 km s. klasycznym Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Norwegia Heidi Weng Stany Zjednoczone Sadie Bjornsen
3. 1 stycznia 2018 Szwajcaria Lenzerheide 10 km s. dowolnym (bieg pościgowy) Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Norwegia Heidi Weng Stany Zjednoczone Jessica Diggins
4. 3 stycznia 2018 Niemcy Oberstdorf Sprint s. klasycznym odwołany[a][1]
4. 4 stycznia 2018 Niemcy Oberstdorf 10 km s. dowolnym (start masowy) Norwegia Ingvild Flugstad Østberg Norwegia Maiken Caspersen Falla Finlandia Krista Pärmäkoski
5. 6 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme 10 km s. klasycznym (start masowy) Norwegia Heidi Weng Finlandia Krista Pärmäkoski Austria Teresa Stadlober
6. 7 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis 9 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[b] Norwegia Heidi Weng Austria Teresa Stadlober Stany Zjednoczone Jessica Diggins

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 30 grudnia 2017 Szwajcaria Lenzerheide Sprint s. dowolnym Rosja Siergiej Ustiugow Włochy Federico Pellegrino Francja Lucas Chanavat
2. 31 grudnia 2017 Szwajcaria Lenzerheide 15 km s. klasycznym Szwajcaria Dario Cologna Kazachstan Aleksiej Połtoranin Norwegia Martin Johnsrud Sundby
3. 1 stycznia 2018 Szwajcaria Lenzerheide 15 km s. dowolnym (bieg pościgowy) Szwajcaria Dario Cologna Rosja Siergiej Ustiugow Rosja Aleksandr Bolszunow
4. 3 stycznia 2018 Niemcy Oberstdorf Sprint s. klasycznym odwołany[a][1]
4. 4 stycznia 2018 Niemcy Oberstdorf 15 km s. dowolnym (start masowy) Norwegia Emil Iversen Norwegia Sindre Bjørnestad Skar Włochy Francesco De Fabiani
5. 6 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme 15 km s. klasycznym (start masowy) Kazachstan Aleksiej Połtoranin Rosja Andriej Łarkow Kanada Alex Harvey
6. 7 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis 9 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[b] Norwegia Martin Johnsrud Sundby Francja Maurice Manificat Rosja Dienis Spicow

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Sprint s. dowolnym[edytuj | edytuj kod]

30 grudnia 2017
Szwajcaria Lenzerheide, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Laurien van der Graaff  Szwajcaria 3:25,80
2. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone +1,42
3. Maiken Caspersen Falla  Norwegia +1,86
4. Natalja Niepriajewa  Rosja +3,17
5. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +4,33
6. Sandra Ringwald  Niemcy +31,68
Półfinały
7. Heidi Weng  Norwegia
8. Krista Pärmäkoski  Finlandia
9. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia
10. Hanna Kolb  Niemcy
11. Mari Laukkanen  Finlandia
12. Victoria Carl  Niemcy
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Laurien van der Graaff  Szwajcaria 2:31,9
2. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone +5,6
3. Maiken Caspersen Falla  Norwegia +12,7
4. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +14,7
5. Natalja Niepriajewa  Rosja +16,4

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Laurien van der Graaff  Szwajcaria 60
2. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone 54
3. Maiken Caspersen Falla  Norwegia 48

10 km s. klasycznym[edytuj | edytuj kod]

31 grudnia 2017
Szwajcaria Lenzerheide, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 26:59,4
2. Heidi Weng  Norwegia +25,7
3. Sadie Bjornsen  Stany Zjednoczone +42,2
4. Kerttu Niskanen  Finlandia +48,9
5. Anna Haag  Szwecja +52,6
6. Nicole Fessel  Niemcy +58,2
7. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:04,4
8. Nathalie von Siebenthal  Szwajcaria +1:08,3
9. Stefanie Böhler  Niemcy +1:08,8
10. Anamarija Lampič  Słowenia +1:10,9
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 29:45,5
2. Heidi Weng  Norwegia +32,8
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:04,9
4. Sadie Bjornsen  Stany Zjednoczone +1:15,4
5. Natalja Niepriajewa  Rosja +1:17,3

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Laurien van der Graaff  Szwajcaria 60
2. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone 54
3. Maiken Caspersen Falla  Norwegia 48

10 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 2018
Szwajcaria Lenzerheide, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 26:48,1
2. Heidi Weng  Norwegia +27,8
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:16,9
4. Krista Pärmäkoski  Finlandia +1:45,9
5. Sadie Bjornsen  Stany Zjednoczone +1:46,2
6. Kerttu Niskanen  Finlandia +1:46,6
7. Astrid Jacobsen  Norwegia +1:59,9
8. Nicole Fessel  Niemcy +2:00,3
9. Petra Nováková  Czechy +2:01,0
10. Sandra Ringwald  Niemcy +2:11,3
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 56:18,6
2. Heidi Weng  Norwegia +32,8
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:26,9
4. Krista Pärmäkoski  Finlandia +2:00,9
5. Sadie Bjornsen  Stany Zjednoczone +2:01,2

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Laurien van der Graaff  Szwajcaria 60
2. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 58
3. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone 54

10 km s. dowolnym (start masowy)[edytuj | edytuj kod]

4 stycznia 2018
Niemcy Oberstdorf, Niemcy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 23:16,5
2. Maiken Caspersen Falla  Norwegia +1,9
3. Krista Pärmäkoski  Finlandia +3,2
4. Nathalie von Siebenthal  Szwajcaria +4,1
5. Maria Nordström  Szwecja +4,4
6. Nicole Fessel  Niemcy +5,5
7. Teresa Stadlober  Austria +5,8
8. Anne Kjersti Kalvå  Norwegia +6,5
9. Anastasija Siedowa  Rosja +6,7
10. Emma Wikén  Szwecja +7,1
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 1:19:10,1
2. Heidi Weng  Norwegia +57,0
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:56,7
4. Krista Pärmäkoski  Finlandia +2:09,1
5. Kerttu Niskanen  Finlandia +2:34,0

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 83
2. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 61
3. Heidi Weng  Norwegia 60

10 km s. klasycznym (start masowy)[edytuj | edytuj kod]

6 stycznia 2018
Włochy Val di Fiemme, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Heidi Weng  Norwegia 29:07,9
2. Krista Pärmäkoski  Finlandia +7,6
3. Teresa Stadlober  Austria +8,6
4. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +23,6
5. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia +35,2
6. Kerttu Niskanen  Finlandia +45,4
7. Anastasija Siedowa  Rosja +46,1
8. Natalja Niepriajewa  Rosja +59,9
9. Nathalie von Siebenthal  Szwajcaria +1:01,0
10. Sadie Bjornsen  Stany Zjednoczone +1:11,3
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 1:48:43,2
2. Heidi Weng  Norwegia +1,8
3. Krista Pärmäkoski  Finlandia +1:33,5
4. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +1:43,1
5. Teresa Stadlober  Austria +2:29,9

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 93
2. Heidi Weng  Norwegia 90
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 73

9 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[edytuj | edytuj kod]

7 stycznia 2018
Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis, Włochy

Wyniki biegu[b]
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Heidi Weng  Norwegia 32:11,5
2. Teresa Stadlober  Austria +41,3
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +41,9
4. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia +50,3
5. Elizabeth Stephen  Stany Zjednoczone +1:22,6
6. Nathalie von Siebenthal  Szwajcaria +1:23,5
7. Krista Pärmäkoski  Finlandia +1:26,0
8. Kerttu Niskanen  Finlandia +1:29,6
9. Stefanie Böhler  Niemcy +1:34,5
10. Anastasija Siedowa  Rosja +1:36,3
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
1. Heidi Weng  Norwegia 2:20:56,5
2. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia +48,5
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone +2:23,2
4. Krista Pärmäkoski  Finlandia +2:57,7
5. Teresa Stadlober  Austria +3:09,4

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty
1. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 93
2. Heidi Weng  Norwegia 90
3. Jessica Diggins  Stany Zjednoczone 73

Nie ukończyły[edytuj | edytuj kod]

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Niewystartowanie w etapie[edytuj | edytuj kod]

Przekroczenie limitu czasu[edytuj | edytuj kod]

Nieukończenie etapu[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Sprint s. dowolnym[edytuj | edytuj kod]

30 grudnia 2017
Szwajcaria Lenzerheide, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 2:57,28
2. Federico Pellegrino  Włochy +1,00
3. Lucas Chanavat  Francja +2,76
4. Ristomatti Hakola  Finlandia +5,91
5. Finn Hågen Krogh  Norwegia +14,39
6. Richard Jouve  Francja +21,01
Półfinały
7. Alex Harvey  Kanada
8. Jovian Hediger  Szwajcaria
9. Aleksandr Bolszunow  Rosja
10. Andrew Young  Wielka Brytania
11. Roman Schaad  Szwajcaria
12. Emil Iversen  Norwegia
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 1:58,4
2. Federico Pellegrino  Włochy +7,1
3. Lucas Chanavat  Francja +13,2
4. Ristomatti Hakola  Finlandia +16,4
5. Finn Hågen Krogh  Norwegia +18,7

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 60
2. Federico Pellegrino  Włochy 54
3. Lucas Chanavat  Francja 48

15 km s. klasycznym[edytuj | edytuj kod]

31 grudnia 2017
Szwajcaria Lenzerheide, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Dario Cologna  Szwajcaria 35:29,5
2. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan +0,6
3. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia +13,1
4. Aleksandr Bolszunow  Rosja +14,0
5. Aleksiej Czerwotkin  Rosja +16,2
6. Hans Christer Holund  Norwegia +21,2
7. Iivo Niskanen  Finlandia +22,9
8. Francesco De Fabiani  Włochy +27,2
9. Didrik Tønseth  Norwegia +32,0
10. Siergiej Ustiugow  Rosja +37,1
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 38:05,0
2. Dario Cologna  Szwajcaria +1,6
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +12,7
4. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan +22,0
5. Ristomatti Hakola  Finlandia +27,7

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 60
2. Federico Pellegrino  Włochy 54
3. Ristomatti Hakola  Finlandia 46

15 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 2018
Szwajcaria Lenzerheide, Szwajcaria

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Dario Cologna  Szwajcaria 34:56,6
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +17,6
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +45,5
4. Alex Harvey  Kanada +46,8
5. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan +47,1
6. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia +48,1
7. Hans Christer Holund  Norwegia +48,2
8. Aleksiej Czerwotkin  Rosja +49,9
9. Iivo Niskanen  Finlandia +51,5
10. Marcus Hellner  Szwecja +1:21,7
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Dario Cologna  Szwajcaria 1:12:46,6
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +22,6
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja +55,5
4. Alex Harvey  Kanada +1:01,8
5. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan +1:02,1

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 70
2. Federico Pellegrino  Włochy 54
3. Ristomatti Hakola  Finlandia 46

15 km s. dowolnym (start masowy)[edytuj | edytuj kod]

4 stycznia 2018
Niemcy Oberstdorf, Niemcy

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Emil Iversen  Norwegia 29:49,8
2. Sindre Bjørnestad Skar  Norwegia +0,4
3. Francesco De Fabiani  Włochy +0,9
4. Dario Cologna  Szwajcaria +3,7
5. Alex Harvey  Kanada +4,0
6. Andrew Musgrave  Wielka Brytania +4,0
7. Finn Hågen Krogh  Norwegia +4,0
8. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia +4,2
9. Thomas Bing  Niemcy +4,9
10. Maurice Manificat  Francja +5,2
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Dario Cologna  Szwajcaria 1:42:13,1
2. Siergiej Ustiugow  Rosja +53,0
3. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia +1:07,6
4. Alex Harvey  Kanada +1:23,1
5. Aleksandr Bolszunow  Rosja +1:26,7

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 74
2. Dario Cologna  Szwajcaria 67
3. Finn Hågen Krogh  Norwegia 44

15 km s. klasycznym (start masowy)[edytuj | edytuj kod]

6 stycznia 2018
Włochy Val di Fiemme, Włochy

Wyniki biegu
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan 38:40,3
2. Andriej Łarkow  Rosja +0,4
3. Alex Harvey  Kanada +0,9
4. Dario Cologna  Szwajcaria +2,3
5. Aleksandr Bolszunow  Rosja +15,0
6. Daniel Richardsson  Szwecja +20,2
7. Francesco De Fabiani  Włochy +23,1
8. Hans Christer Holund  Norwegia +26,4
9. Didrik Tønseth  Norwegia +27,0
10. Niklas Dyrhaug  Norwegia +28,6
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Dario Cologna  Szwajcaria 2:20:37,7
2. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan +1:14,4
3. Siergiej Ustiugow  Rosja +1:21,5
4. Alex Harvey  Kanada +1:22,7
5. Aleksandr Bolszunow  Rosja +1:39,4

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Siergiej Ustiugow  Rosja 104
2. Dario Cologna  Szwajcaria 85
3. Aleksandr Bolszunow  Rosja 59

9 km s. dowolnym (bieg pościgowy)[edytuj | edytuj kod]

7 stycznia 2018
Włochy Val di Fiemme/Alpe Cermis, Włochy

Wyniki biegu[b]
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 28:36,4
2. Maurice Manificat  Francja +12,8
3. Dienis Spicow  Rosja +14,3
4. Dario Cologna  Szwajcaria +15,7
5. Hans Christer Holund  Norwegia +20,6
6. Alex Harvey  Kanada +23,6
7. Didrik Tønseth  Norwegia +26,9
8. Jean-Marc Gaillard  Francja +32,4
9. Lucas Bögl  Niemcy +40,8
10. Aleksiej Wicenko  Rosja +41,5
Klasyfikacja Tour de Ski
Poz. Zawodnik Reprezentacja Czas
1. Dario Cologna  Szwajcaria 2:49:29,8
2. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia +1:26,5
3. Alex Harvey  Kanada +1:30,6
4. Aleksiej Połtoranin  Kazachstan +1:41,7
5. Hans Christer Holund  Norwegia +2:17,8

Klasyfikacja sprinterska

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Dario Cologna  Szwajcaria 85
2. Aleksandr Bolszunow  Rosja 59
3. Alex Harvey  Kanada 55

Nie ukończyli[edytuj | edytuj kod]

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Niewystartowanie w etapie[edytuj | edytuj kod]

Nieukończenie etapu[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bieg odwołany z powodu trudnych warunków pogodowych.
  2. a b c d Wyniki tego biegu pościgowego zawierają czas netto biegu, a nie kolejność na mecie.

Przypisy

  1. a b c d Tour de Ski: Sprinty stylem klasycznym ODWOŁANE (pol.). skipol.pl. [dostęp 3 stycznia 2018].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]